Jednoduchý návod: Průhledné pozadí v Malování krok za krokem

Otevření obrázku v programu Malování

Každý z nás se už určitě setkal s tím, že potřeboval upravit obrázek a odstranit z něj pozadí. Malování, které máme všichni v počítači, nám s tím dokáže pomoct - jen musíme vědět, jak na to.

Nejdřív si musíme obrázek do Malování dostat. Jasně, můžeme jít klasickou cestou přes Soubor -> Otevřít, ale upřímně, kdo by se s tím pářal? Mnohem rychlejší je prostě chytit obrázek myší a hodit ho přímo do okna Malování. Funguje to stejně dobře a ušetříme si zbytečné klikání.

Než se pustíme do práce, je fakt důležité zkontrolovat pár věcí. Především formát obrázku - pro průhledné pozadí potřebujeme PNG. Když máme fotku v JPG, nic se neděje, ale budeme ji muset pak uložit jako PNG, jinak by byla průhlednost k ničemu. Je to jako když chcete přelít vodu do děravého hrnku - taky to nemá smysl, že?

Občas se stane, že je obrázek příliš velký a na obrazovce vypadá jako pod lupou. Nemusíte panikařit - stačí podržet Ctrl a točit kolečkem myši. Nebo můžete použít posuvník vpravo dole, ale upřímně, kdo by to hledal?

Pro ty, kdo rádi kopírují obrázky přímo z webu, stačí zmáčknout Ctrl+V a je to tam. Malování si samo poradí s velikostí a vším ostatním. Jen nezapomeňte občas ukládat - není nic horšího než přijít o hodinu práce kvůli zamrzlému počítači, to už asi každý zažil.

A ještě jedna praktická rada - program zvládne otevřít většinu běžných formátů (.jpg, .png, .bmp, .gif), takže se nemusíte bát, že by váš obrázek neotevřel. Prostě to funguje, jak má, a to je na tom to nejlepší.

Výběr oblasti pro průhledné pozadí

Pro vytvoření průhledného pozadí v Malování je to jako malovat obraz - chce to šikovné ruce a trpělivost. Začněte otevřením obrázku v Malování a mrkněte nahoru na panel nástrojů. Vidíte tam sekci Vybrat? Ta bude vaším nejlepším kamarádem.

Metoda Obtížnost Potřebné nástroje Časová náročnost
Výběr a smazání pozadí Jednoduchá Nástroj výběru, klávesa Delete 1-2 minuty
Uložení jako PNG Jednoduchá Funkce Uložit jako 30 sekund
Použití kouzelné hůlky Střední Nástroj kouzelná hůlka 2-3 minuty
Manuální gumování Složitá Guma 5-10 minut

Nejdůležitější je pečlivě vybrat to, co chcete zachovat. Je to jako byste vystřihovali fotku - musíte jet pomalu kolem okrajů. Přibližte si obrázek pořádně blízko, ať vidíte každý detail. Když děláte třeba složitější věci jako vlasy, použijte Průhledný výběr - je to jako kouzelná hůlka, která pozná podobné odstíny.

Pro rovné čáry použijte obdélníkový výběr - je přesný jako pravítko. Pro všechno ostatní se hodí volný výběr - s ním můžete kroužit kolem objektu jako malíř štětcem. Udělali jste chybu? Žádný stres! Ctrl+Z je váš zachránce, vrátí vás o krok zpět.

Ty přechody mezi objektem a pozadím, to je záludná věc. Tyhle části potřebují extra péči, protože tam často bývají polostíny. Je to jako když malujete akvarel - barvy se prolínají a vy musíte vědět, kde přesně udělat hranici.

Než řeknete hotovo, koukněte na svůj výběr zblízka i zdálky. Je to jako když si prohlížíte nový účes - z dálky může vypadat skvěle, ale zblízka objevíte nedostatky. Věnujte pozornost ostrým hranám a detailům, jsou to právě ony, které dělají výsledek profesionálním.

Vyjmutí vybrané oblasti pomocí nůžek

Jak na průhledné pozadí v Malování? Je to jednodušší, než si myslíte!

Nejrychlejší způsob je použít nástroj nůžky - najdete ho nahoře v liště nebo zmáčknete CTRL + X. Než se do toho pustíte, musíte si pořádně označit oblast, kterou chcete zachovat. Víte co? Klidně si obrázek přibližte lupou, ať vidíte každý detail.

Tip od profíka: při označování si dejte záležet. Je to jako když vystřihujete fotku do rámečku - čím pečlivěji to uděláte, tím lépe to bude vypadat. U složitějších tvarů se nebojte použít volný výběr, funguje jako kouzelná tužka - obtáhnete přesně to, co potřebujete.

Teď přichází to nejdůležitější. Až budete mít všechno označené, zmáčkněte CTRL + X. Vybraná část zmizí a uloží se vám do schránky. Vytvořte si nový dokument (CTRL + N) a vložte tam váš výstřižek. Je to jako byste přendali nálepku z jednoho místa na druhé.

Pozor na jednu věc - pokud máte starší verzi Malování, s průhledností to bude trochu boj. Na Windows 10 a 11 už je to brnkačka, program si s tím poradí sám. Jen nezapomeňte na konci všechno uložit jako PNG, jinak průhlednost zmizí!

Když se něco nepovede? Žádný stres! Zmáčkněte CTRL + Z a můžete to zkusit znovu. Je to jako s pečením - někdy to napoprvé není dokonalé, ale praxe dělá mistra.

Průhledné pozadí v malování je jako neviditelný přítel - musíš vědět, jak ho najít, aby ti pomohl vytvořit dokonalý obraz

Kristýna Novotná

Uložení souboru ve formátu PNG

Jak si poradit s průhledným pozadím v Malování? Je to vlastně docela jednoduché, když víte, jak na to. Nejdůležitější je uložit váš výtvor ve formátu PNG - jinak se vám všechna ta práce s průhledností rozplyne jako pára nad hrncem.

Určitě to znáte - vytvoříte super obrázek, ale pak ho uložíte špatně a průhledné pozadí je v háji. Proto si pojďme říct, jak na to krok za krokem. Kliknete na Soubor, najdete Uložit jako a teď přichází to nejdůležitější - v rozbalovacím menu musíte vybrat PNG. Žádný JPEG nebo BMP, ty vám průhlednost nezachrání.

Pro název souboru používejte něco, co vám později připomene, co v něm vlastně je. Třeba logo_firmy_pruhledne nebo hlavicka_webu_2024. Vyhněte se háčkům a čárkám, ať nemáte později problémy.

Víte, co je super? PNG formát používá bezeztrátovou kompresi. To znamená, že váš obrázek bude vypadat stejně dobře jako originál - žádné rozmazané okraje nebo podivné artefakty, které by zkazily celkový dojem.

Po uložení si radši hned překontrolujte, jestli všechno klaplo podle představ. Nejlíp to poznáte, když si obrázek otevřete třeba na barevném pozadí - průhlednost by měla být hned vidět. Kdyby něco nebylo v pořádku, prostě to zkuste znovu.

A ještě jedna praktická rada na závěr - udělejte si zálohu v původním formátu Malování. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat něco upravit, a začínat znovu od nuly by byla zbytečná práce. Lepší dvakrát uložit než jednou ztratit, že?

Kontrola nastavení průhlednosti před uložením

Před finálním uložením obrázku s průhledným pozadím je naprosto zásadní provést důkladnou kontrolu nastavení průhlednosti. Tento krok často uživatelé podceňují, ale právě on rozhoduje o kvalitě výsledného souboru. V programu Malování je třeba věnovat zvláštní pozornost formátu ukládaného souboru, protože ne všechny formáty podporují průhlednost.

Nejdůležitějším aspektem je zkontrolovat, zda je vybraná oblast skutečně průhledná a ne pouze bílá. Můžete to jednoduše ověřit tak, že přepnete pozadí na jinou barvu - pokud je nastavení správné, měla by být vidět šachovnicová struktura značící průhlednost. V případě, že se objeví bílá plocha, je nutné se vrátit zpět a upravit nastavení průhlednosti.

Při ukládání je naprosto nezbytné zvolit formát PNG, který jako jediný v základním Malování spolehlivě zachová průhlednost. Formáty jako JPG nebo BMP průhlednost nepodporují a výsledný obrázek by měl bílé pozadí. V dialogovém okně pro uložení tedy vyberte Uložit jako a v rozbalovací nabídce Typ souboru zvolte možnost PNG. Někteří uživatelé se dopouštějí chyby, když automaticky ukládají do výchozího formátu, což může znehodnotit celou předchozí práci s průhledností.

Velmi užitečným trikem je vytvoření testovací kopie před finálním uložením. Tu si můžete otevřít v jiném programu nebo prohlížeči a ověřit, zda průhlednost funguje podle vašich představ. Zejména při práci na důležitých projektech je tato kontrola neocenitelná, protože dodatečné úpravy již uloženého souboru mohou být komplikované.

Pozornost je třeba věnovat také velikosti plátna a rozlišení obrázku. Průhledné oblasti by měly být přesně oříznuté, aby nezabíraly zbytečně velkou část souboru. Přebytečné průhledné okraje mohou způsobit problémy při následném použití obrázku, například na webových stránkách nebo v prezentacích.

V případě, že plánujete obrázek později znovu upravovat, je vhodné si uložit také záložní kopii ve formátu, který zachová vrstvy a možnost editace. Tím si ušetříte spoustu práce, pokud byste potřebovali provést dodatečné změny. Některé pokročilejší programy nabízejí možnost uložit soubor s průhledností v proprietárním formátu, který zachová všechny pracovní vrstvy a nastavení.

Před definitivním zavřením programu je doporučeno ještě jednou vizuálně zkontrolovat výsledek otevřením uloženého souboru. Tímto způsobem se ujistíte, že průhlednost byla skutečně zachována a obrázek vypadá přesně tak, jak potřebujete. Pokud objevíte jakékoliv nedostatky, máte stále možnost se vrátit k původnímu souboru a provést potřebné úpravy.

Vytvoření nového průhledného pozadí

Průhledné pozadí v programu Malování můžete vytvořit několika způsoby, přičemž nejefektivnější metoda spočívá v následujícím postupu. Nejprve otevřete program Malování a vytvořte nový dokument. Je důležité si uvědomit, že starší verze programu Malování neumožňují přímo pracovat s průhledností, proto budete muset použít alternativní přístup. Pro vytvoření průhledného pozadí je zásadní nejprve vybrat oblast, kterou chcete zachovat, a zbytek obrázku následně odstranit.

Začněte tím, že si připravíte obrázek, se kterým chcete pracovat. Pokud máte již existující obrázek, otevřete ho v programu Malování. V případě, že vytváříte nový objekt, nakreslete ho na bílé pozadí. Pomocí nástroje pro výběr označte přesně tu část obrázku, kterou chcete zachovat. Můžete použít buď obdélníkový výběr, nebo výběr libovolného tvaru, který najdete v horní liště programu.

Po označení požadované oblasti je třeba tento výběr zkopírovat do schránky pomocí klávesové zkratky Ctrl+C nebo přes menu Úpravy - Kopírovat. Následně vytvořte nový dokument v Malování a vložte zkopírovaný výběr pomocí Ctrl+V. V tomto okamžiku je klíčové změnit velikost plátna tak, aby přesně odpovídala velikosti vloženého objektu. To provedete tak, že uchopíte okraje plátna a přitáhnete je k okrajům vašeho objektu.

Pro dosažení skutečné průhlednosti musíte soubor uložit ve formátu PNG, který podporuje průhlednost. Klikněte na menu Soubor, zvolte Uložit jako a v rozbalovacím seznamu formátů vyberte PNG. Je důležité poznamenat, že pokud používáte starší verzi programu Malování, bude nutné obrázek dodatečně upravit v pokročilejším grafickém editoru, který umí pracovat s průhledností.

Při práci s průhledným pozadím je také důležité věnovat pozornost okrajům objektu. Často se stává, že kolem objektu zůstanou nežádoucí pixely původního pozadí. Proto je vhodné před finálním uložením zkontrolovat okraje objektu při velkém přiblížení a případně je ručně upravit pomocí gumy nebo přesnějšího výběru.

Pro dosažení nejlepších výsledků je doporučeno pracovat s co největším rozlišením obrázku, protože to umožňuje přesnější výběr a čistější okraje. Pokud plánujete obrázek později zmenšit, vždy je lepší začít s větším rozlišením a následně ho zmenšit, než pracovat rovnou s malým obrázkem.

Nezapomeňte, že vytvořený PNG soubor s průhledným pozadím můžete následně použít v různých dokumentech, prezentacích nebo webových stránkách, kde se průhledné pozadí zobrazí správně a objekt bude elegantně zasazen do jakéhokoliv pozadí. Tento postup je zvláště užitečný při tvorbě log, ikon nebo grafických prvků, které potřebujete používat na různých pozadích.

Vložení vyjmuté oblasti zpět

Po úspěšném vyjmutí oblasti s objektem, který chceme zachovat, nastává důležitý moment, kdy musíme tuto část správně vložit zpět do našeho projektu. Vložení vyjmuté oblasti je klíčovým krokem pro vytvoření průhledného pozadí, proto je třeba postupovat pečlivě a systematicky. Nejprve se ujistíme, že máme v systémové schránce skutečně uloženou námi vybranou oblast - to poznáme tak, že byla předtím úspěšně vyjmuta a zmizela z původního plátna.

Pro samotné vložení stiskneme klávesovou zkratku CTRL + V nebo použijeme možnost Vložit v horním menu programu Malování. V tento moment se nám vyjmutá oblast objeví zpět na plátně, ale nyní již bez původního pozadí. Je důležité si uvědomit, že vložený objekt se automaticky stává aktivním výběrem, což znamená, že s ním můžeme dále manipulovat. Můžeme ho přesouvat na jiné místo v rámci plátna, měnit jeho velikost nebo ho různě upravovat.

Při vkládání je třeba dávat pozor na několik důležitých aspektů. Předně musíme zajistit, aby se vložený objekt umístil přesně tam, kde ho potřebujeme mít. Často se stává, že se oblast vloží na jiné místo, než bylo původně zamýšleno. V takovém případě můžeme využít možnosti přetažení myší - stačí kliknout do vložené oblasti a držet levé tlačítko myši, přičemž pohybem kurzoru přesuneme objekt na požadované místo.

Pokud jsme s umístěním spokojeni, je nezbytné výběr potvrdit kliknutím mimo vloženou oblast. Tím se vložený objekt definitivně ukotví na své místo. V případě, že nejsme s výsledkem spokojeni, můžeme využít funkci CTRL + Z pro vrácení poslední akce zpět a celý proces vložení zopakovat. Je také možné, že budeme potřebovat vložený objekt nějakým způsobem upravit - například změnit jeho velikost nebo natočení. To provedeme pomocí úchytových bodů, které se objeví kolem vloženého objektu, dokud je aktivní.

Velmi důležitým krokem je kontrola okrajů vloženého objektu. Často se může stát, že při vyjímání zůstaly na okrajích objektu nežádoucí pixely původního pozadí. Tyto nedokonalosti můžeme odstranit pomocí nástroje guma nebo pomocí jemného výběru a následného vymazání. Pro dosažení profesionálního výsledku je tato dodatečná úprava často nezbytná.

Po úspěšném vložení a případných úpravách je vhodné celý projekt uložit ve formátu, který podporuje průhlednost, tedy typicky jako PNG soubor. Formát JPG není pro obrázky s průhledným pozadím vhodný, protože průhlednost nepodporuje a nahradí ji bílým pozadím. Před finálním uložením je také doporučeno prohlédnout si výsledek na různých pozadích, abychom se ujistili, že průhlednost funguje správně a že objekt vypadá dobře na jakémkoliv podkladu.

Finální uložení průhledného obrázku

Po úspěšném vytvoření průhledného pozadí v programu Malování je naprosto zásadní správně uložit výsledný obrázek, aby průhlednost zůstala zachována. Nejdůležitějším krokem je zvolit správný formát souboru, kterým je PNG. Tento formát jako jediný z běžně dostupných možností v Malování dokáže zachovat průhlednost pozadí. Když máme hotový obrázek s průhledným pozadím, klikneme v horním menu na položku Soubor a vybereme možnost Uložit jako. V dialogovém okně, které se objeví, je nutné věnovat zvýšenou pozornost rozbalovací nabídce Uložit jako typ. Zde musíme bezpodmínečně vybrat možnost PNG (*.png), protože pokud bychom zvolili například běžný formát JPG, průhlednost by se ztratila a pozadí by se změnilo na bílé.

Při ukládání je také vhodné zvolit smysluplný název souboru, který nám později pomůže obrázek snadno identifikovat. Doporučuje se do názvu zahrnout informaci o tom, že se jedná o verzi s průhledným pozadím, například přidáním slova transparent nebo zkratky tp na konec názvu souboru. Po vybrání správného formátu a zadání názvu stiskneme tlačítko Uložit. V tento moment může program zobrazit dodatečné dialogové okno s nastavením komprese PNG. Pro zachování nejvyšší kvality je doporučeno ponechat výchozí nastavení, které obvykle nabízí optimální poměr mezi velikostí souboru a kvalitou obrazu.

Je důležité si uvědomit, že průhlednost se projeví pouze při použití obrázku v aplikacích nebo na webových stránkách, které podporují práci s průhledností. Když si uložený PNG soubor otevřeme znovu v Malování, můžeme vidět šachovnicový vzor v místech, kde je průhledné pozadí. Tento vzor je pouze vizuální reprezentace průhlednosti a na skutečném použití obrázku se neprojeví. Pro kontrolu správného uložení je vhodné si obrázek otevřít v jiném grafickém programu nebo ho vložit například do dokumentu s barevným pozadím.

V případě, že plánujeme obrázek později znovu upravovat, je rozumné si uložit také pracovní verzi ve formátu malování (*.bmp). Tento soubor sice nebude mít průhledné pozadí, ale zachová všechny vrstvy a možnosti úprav. Můžeme si tedy vytvořit dva soubory - jeden pracovní v BMP a druhý finální v PNG s průhledností. Při sdílení obrázku s ostatními je důležité upozornit je na to, že se jedná o PNG soubor s průhledným pozadím, aby s ním mohli správně pracovat ve svých projektech. Takto uložený obrázek lze následně použít v prezentacích, na webových stránkách nebo v různých grafických návrzích, kde průhledné pozadí umožní jeho perfektní začlenění do jakéhokoliv designu.

Ověření výsledku v jiném programu

Po vytvoření obrázku s průhledným pozadím v programu Malování je vždy důležité ověřit, zda se nám skutečně podařilo docílit požadovaného výsledku. Nejlepším způsobem, jak si ověřit průhlednost pozadí, je otevření našeho souboru v jiném grafickém programu. Můžeme využít například GIMP, Adobe Photoshop nebo třeba Zoner Photo Studio. Při otevření souboru v těchto programech by se měla průhledná část zobrazit jako šachovnicový vzor v šedé a bílé barvě, což je standardní způsob, jakým profesionální grafické programy znázorňují průhlednost.

Velmi praktické je také vyzkoušet náš obrázek přímo v reálném použití. Například pokud jsme vytvářeli logo nebo grafický prvek pro webovou stránku, měli bychom ho zkusit vložit přímo na web s různobarevným pozadím. Pokud se kolem našeho objektu objeví bílý nebo jinak zbarvený rámeček, znamená to, že se nám průhlednost nepodařilo vytvořit správně. V takovém případě je nutné se vrátit zpět do Malování a proces vytvoření průhlednosti zopakovat.

Další možností ověření je použití online nástrojů pro kontrolu průhlednosti. Tyto nástroje jsou často dostupné zdarma a umožňují rychlou kontrolu bez nutnosti instalace dodatečného software. Důležité je také zkontrolovat, zda jsme soubor uložili ve správném formátu PNG, který průhlednost podporuje. Formáty jako JPG průhlednost neumožňují a automaticky přidají bílé pozadí.

Při ověřování je také vhodné zkontrolovat kvalitu okrajů našeho objektu. Často se stává, že při vytváření průhlednosti zůstanou na okrajích objektu nežádoucí artefakty nebo zbytky původního pozadí. Ty se mohou projevit jako tenké barevné linky nebo nepravidelnosti v oblasti přechodu mezi objektem a průhledným pozadím. V profesionálních programech můžeme tyto nedostatky snadno odhalit pomocí zvětšení a následně se vrátit do Malování pro jejich opravu.

Je také užitečné vyzkoušet náš obrázek v různých kontextech a na různých zařízeních. Někdy se může stát, že průhlednost funguje správně na našem počítači, ale při zobrazení na jiném zařízení nebo v jiném prohlížeči se objeví problémy. Proto je dobré otestovat obrázek na různých platformách a v různých prohlížečích, abychom měli jistotu, že bude fungovat správně všude, kde ho budeme potřebovat použít.

V případě, že zjistíme jakékoliv nedostatky, je lepší vrátit se k původnímu souboru v Malování a upravit ho znovu, než se snažit opravovat problémy v jiných programech. Malování sice není profesionální grafický editor, ale pro základní vytvoření průhledného pozadí je naprosto dostačující, pokud dodržíme správný postup a důkladně zkontrolujeme výsledek.

Případná úprava okrajů a detailů

Po vytvoření průhledného pozadí je často potřeba věnovat pozornost finálním úpravám okrajů a detailů obrázku. Zejména v oblasti přechodu mezi objektem a průhledným pozadím se mohou objevit nežádoucí artefakty nebo nepřesnosti, které je třeba odstranit pro dosažení profesionálního výsledku. V programu Malování můžeme využít několik nástrojů pro precizní doladění těchto oblastí. Velmi užitečným pomocníkem je nástroj guma, kterým můžeme jemně upravovat přechody mezi průhlednou a neprůhlednou částí. Při práci s gumou je důležité nastavit si odpovídající velikost hrotu podle detailnosti upravované oblasti. Pro jemné detaily volíme menší velikost, zatímco pro větší plochy můžeme použít širší hrot.

Častým problémem bývají také pozůstatky původního pozadí, které se mohou držet na okrajích objektu. Tyto nedokonalosti lze odstranit pomocí nástroje tužka nebo štětec s pečlivě zvolenou barvou odpovídající objektu. Je důležité pracovat ve vysokém přiblížení, abychom viděli každý pixel a mohli tak dosáhnout precizního výsledku. Při úpravě okrajů je klíčové zachovat původní tvar objektu a nezasahovat do jeho struktury. Někdy může být užitečné využít funkci Překlopit vodorovně nebo Překlopit svisle pro lepší kontrolu symetrie objektu a jeho okrajů.

V případě složitějších objektů, jako jsou například vlasy nebo rostliny, je třeba věnovat zvláštní pozornost jemným přechodům a polprůhledným oblastem. Zde se osvědčuje kombinace různých nástrojů a postupné zjemňování přechodů. Můžeme například použít nástroj rozprašovač s velmi nízkou intenzitou pro vytvoření měkkých přechodů, nebo využít techniku postupného vymazávání s různými úrovněmi průhlednosti.

Pro dosažení optimálního výsledku je často nutné několikrát procházet celý objekt a kontrolovat kvalitu úprav z různých úhlů a vzdáleností. Důležité je také průběžně ukládat práci, abychom nepřišli o provedené změny. Při závěrečné kontrole je vhodné obrázek umístit na různá testovací pozadí, abychom se ujistili, že průhlednost funguje správně a že nejsou viditelné žádné nežádoucí artefakty nebo zbytky původního pozadí.

V některých případech může být užitečné využít funkci přiblížení na 400 % nebo více, což nám umožní vidět jednotlivé pixely a precizně upravit problematické oblasti. Při práci s texturovanými povrchy nebo složitými vzory je někdy nutné ručně upravit každý pixel na přechodu mezi objektem a pozadím, což může být časově náročné, ale výsledek stojí za to. Závěrečná fáze úprav často zahrnuje také jemné doladění kontrastu a jasu v oblastech přechodu, aby byl výsledný objekt s průhledným pozadím co nejpřirozenější a nejlépe použitelný v různých kontextech.

Publikováno: 09. 07. 2025