Může vám exekutor zabavit televizi? Známe přesná pravidla
- Základní pravomoci exekutora při zabavování majetku
- Podmínky pro zabavení televizoru v domácnosti
- Výjimky kdy nelze televizi zabavit
- Náhradní televizor a jeho hodnota
- Postup exekutora při zabavování elektroniky
- Práva dlužníka při exekuci televizoru
- Možnosti obrany proti zabavení televize
- Soupis majetku a hodnota televizoru
- Nezabavitelné věci v domácnosti dlužníka
- Jak předejít zabavení televizoru při exekuci
Základní pravomoci exekutora při zabavování majetku
Exekutor má při výkonu své činnosti poměrně rozsáhlé pravomoci, které mu umožňují efektivně vymáhat dlužné částky. V rámci exekučního řízení může vstupovat do obydlí dlužníka a zabavovat movitý majetek, včetně elektroniky jako jsou televizory. Základním předpokladem je existence pravomocného exekučního titulu, na jehož základě exekutor postupuje.
Při zabavování majetku musí exekutor respektovat zákonné limity. Nemůže zabavit věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojení základních životních potřeb. V případě televizoru je situace specifická - pokud se jedná o jedinou televizi v domácnosti běžné hodnoty, exekutor by ji zabavit neměl. Pokud má však dlužník více televizorů nebo se jedná o nadstandardně drahý přístroj, může být předmětem zabavení.
Exekutor má právo sepsat veškerý majetek, který v bytě či domě dlužníka najde. Důležité je vědět, že může zabavit i věci, které patří třetím osobám, pokud nejsou schopny okamžitě prokázat své vlastnictví k těmto věcem. V takovém případě má třetí osoba právo podat vylučovací žalobu do 30 dnů od sepsání věci do soupisu majetku.
Při samotném výkonu exekuce může exekutor použít i donucovací prostředky, pokud se setká s odporem. Má právo požádat o součinnost Policii ČR a může si také zajistit přístup do uzamčených prostor za pomoci zámečníka. Veškeré náklady spojené s těmito úkony pak jdou k tíži dlužníka.
V případě elektroniky, jako jsou televizory, musí exekutor posoudit jejich hodnotu ve vztahu k vymáhané částce. Zabavení se týká především věcí, které mají určitou hodnotu a jsou snadno zpeněžitelné. Exekutor nesmí zabavit věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly, nebo věci, jejichž prodejní hodnota by nepokryla ani náklady na jejich uskladnění a prodej.
Při zabavování majetku musí exekutor postupovat přiměřeně a volit takové prostředky, které dlužníka nepoškodí více, než je nezbytně nutné. Majetek se primárně zajišťuje jeho sepsáním a označením exekuční nálepkou. Exekutor může věci fyzicky odvézt, nebo je ponechat v úschově u dlužníka, který s nimi nesmí nakládat. Porušení tohoto zákazu může být kvalifikováno jako trestný čin maření úředního rozhodnutí.
V případě, že dlužník prokáže, že zabavená televize je nezbytná pro jeho vzdělávání nebo výkon povolání, může požádat o její vynětí ze soupisu majetku. Exekutor musí takovou žádost posoudit a rozhodnout s přihlédnutím ke všem okolnostem případu. Stejně tak musí zohlednit případy, kdy je televize využívána jako zdravotní pomůcka pro osoby se zdravotním postižením.
Podmínky pro zabavení televizoru v domácnosti
Exekutor má zákonné právo zabavit televizor v domácnosti, ale musí při tom dodržovat přísně stanovené podmínky. Základním předpokladem je existence pravomocného exekučního titulu, tedy rozhodnutí soudu nebo jiného oprávněného orgánu. Televizor může být zabaven pouze v případě, že jeho hodnota odpovídá přiměřené částce vzhledem k vymáhané pohledávce a nákladům exekuce.
V první řadě je důležité vědět, že exekutor nemůže zabavit televizor, pokud se jedná o jedinou televizi v domácnosti a slouží k uspokojování základních potřeb dlužníka a jeho rodiny. Toto pravidlo vychází z ustanovení občanského soudního řádu, které chrání tzv. obvyklé vybavení domácnosti. Pokud má však dlužník v domácnosti více televizorů, exekutor může zabavit všechny kromě jednoho základního.
Při posuzování možnosti zabavení televizoru exekutor také hodnotí jeho hodnotu. Televizory vyšší hodnoty, zejména luxusní modely nebo nadstandardní vybavení, mohou být zabaveny i v případě, že jde o jediný televizor v domácnosti. V takovém případě by měl exekutor zajistit náhradu v podobě běžného televizoru odpovídající standardní hodnotě.
Důležitým aspektem je také prokázání vlastnictví televizoru. Pokud dlužník prokáže, že televizor patří jiné osobě (například partnerovi nebo rodinnému příslušníkovi), exekutor jej nemůže zabavit. Vlastnictví je nutné doložit relevantními doklady, jako jsou účtenky, záruční listy nebo kupní smlouvy. V případě společného jmění manželů může být televizor zabaven i tehdy, pokud jej pořídil pouze jeden z manželů.
Exekutor musí při zabavování televizoru postupovat v souladu s principem přiměřenosti. To znamená, že hodnota zabaveného televizoru by měla odpovídat výši dluhu a nákladům exekuce. Není přípustné zabavit televizor v hodnotě několika desítek tisíc korun kvůli dluhu v řádu jednotek tisíc. V takových případech by měl exekutor zvolit jiný způsob vymáhání pohledávky.
V průběhu samotného zabavování musí exekutor respektovat práva dlužníka a jeho rodiny. Nesmí použít nepřiměřenou sílu ani způsobit škodu na majetku. Dlužník má právo být při zabavování přítomen a vznášet námitky. Pokud se domnívá, že zabavení televizoru je neoprávněné, může podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu nebo využít jiné právní prostředky ochrany.
Je také důležité zmínit, že exekutor musí před zabavením televizoru zvážit jeho skutečnou prodejní hodnotu. Pokud je televizor starý nebo poškozený, jeho prodejní cena by nemusela pokrýt ani náklady spojené s jeho odvozem a následným prodejem. V takovém případě není zabavení televizoru ekonomicky opodstatněné a exekutor by měl zvolit jiný způsob vymáhání pohledávky.

Výjimky kdy nelze televizi zabavit
Podle občanského soudního řádu existují situace, kdy exekutor nemůže zabavit televizor, i když se nachází v domácnosti dlužníka. Základní výjimkou je případ, kdy se jedná o jedinou televizi v domácnosti a dlužník nebo člen jeho rodiny je těžce zdravotně postižený. V takové situaci je televizor považován za nezbytnou věc k uspokojování základních životních potřeb. Toto pravidlo se vztahuje zejména na osoby upoutané na lůžko nebo s omezenou pohyblivostí, pro které představuje televize často jediný kontakt s okolním světem a zdroj informací.
Předmět | Může exekutor zabavit | Podmínky zabavení |
---|---|---|
Základní televize | Ne | Považována za běžné vybavení domácnosti |
Druhá/další televize | Ano | Považována za nadstandardní vybavení |
Smart TV nad 50.000 Kč | Ano | Považována za nadstandardní vybavení |
Další významnou výjimkou je situace, kdy televizor slouží k výdělečné činnosti dlužníka. Pokud dlužník prokazatelně používá televizor ke své práci, například jako střihač, televizní kritik nebo pedagog vyučující mediální studia, nemůže mu být tento přístroj zabaven. Musí však být schopen doložit, že bez televizoru by nemohl vykonávat své povolání a zajišťovat si tak prostředky na živobytí a splácení dluhu.
Exekutor také nemůže zabavit televizor v případě, že jeho hodnota je zanedbatelná vzhledem k výši dluhu. Například starý televizor s hodnotou několika set korun, jehož prodej by nepřinesl významný příspěvek k úhradě pohledávky, by neměl být předmětem exekuce. Důležitým faktorem je také vlastnictví televizoru - pokud dlužník prokáže, že televizor patří jiné osobě, například partnerovi nebo rodinnému příslušníkovi, který není účastníkem exekučního řízení, nemůže být tento přístroj zabaven. K prokázání vlastnictví je však nutné předložit relevantní doklady, jako je účtenka nebo záruční list.
V případě společného jmění manželů je situace složitější. Pokud byl dluh vzniklý před uzavřením manželství nebo se týká pouze jednoho z manželů, a televizor byl prokazatelně zakoupen z výlučných prostředků nedlužícího manžela, není možné jej zabavit. Stejně tak nelze zabavit televizor, který je součástí dědictví nebo daru určeného výhradně nedlužícímu manželovi.
Zvláštní ochrana se vztahuje také na televizory v domácnostech, kde žijí nezletilé děti a televizor slouží k jejich vzdělávání. V době distanční výuky a rostoucího významu elektronických vzdělávacích materiálů může být televizor považován za nezbytnou součást vzdělávacího procesu. V takovém případě musí dlužník doložit, že televizor je aktivně využíván k vzdělávacím účelům a jeho zabavení by významně narušilo vzdělávání dětí.
Je důležité zmínit, že při uplatňování těchto výjimek musí dlužník aktivně komunikovat s exekutorem a včas předložit všechny potřebné důkazy a dokumenty. Pouhé ústní tvrzení o existenci výjimky není dostačující. Dlužník by měl ideálně již při první návštěvě exekutora mít připravené všechny dokumenty prokazující, že se na jeho televizor vztahuje některá z uvedených výjimek.
Náhradní televizor a jeho hodnota
Pokud dojde k zabavení televizoru exekutorem, dlužník má ze zákona nárok na náhradní televizor v přiměřené hodnotě. Tato hodnota je stanovena na základě běžných životních potřeb a současného standardu vybavení domácností. V současné době se za přiměřenou hodnotu náhradního televizoru považuje částka do 5000 Kč. Tento limit vychází z praxe exekutorů a judikatury soudů, přičemž reflektuje dostupnost základních modelů televizorů na českém trhu.
Exekutor musí dlužníkovi umožnit, aby si pořídil náhradní televizor v této hodnotě, případně mu musí ponechat stávající televizor, pokud jeho hodnota nepřesahuje stanovenou částku. Je důležité si uvědomit, že televizor je v dnešní době považován za běžnou součást domácnosti a slouží nejen k zábavě, ale také k příjmu důležitých informací a zpráv. Proto není možné dlužníka zcela připravit o možnost sledování televizního vysílání.
V případě, že má dlužník dražší televizor, exekutor jej může zabavit a následně prodat v dražbě. Z výtěžku prodeje má dlužník nárok na částku odpovídající hodnotě náhradního televizoru, aby si mohl pořídit nový přístroj v přiměřené ceně. Tato praxe vychází z principu přiměřenosti exekuce a ochrany základních životních potřeb dlužníka.
Je třeba zdůraznit, že hodnota náhradního televizoru se může v průběhu času měnit v závislosti na vývoji cen na trhu a životní úrovni společnosti. Exekutor musí při posuzování hodnoty televizoru brát v úvahu aktuální tržní situaci a dostupnost základních modelů. Není přípustné, aby dlužníkovi byl ponechán pouze zastaralý model, který nesplňuje současné technické standardy pro příjem digitálního vysílání.

Při stanovení hodnoty náhradního televizoru se také přihlíží k velikosti domácnosti a jejím specifickým potřebám. Například u vícečlenné rodiny může být odůvodněná mírně vyšší hodnota televizoru než u jednotlivce. Důležitým faktorem je také skutečnost, zda televizor slouží jako jediný zdroj přístupu k informacím v domácnosti, nebo zda má dlužník k dispozici i jiná zařízení, jako je počítač nebo tablet s připojením k internetu.
V praxi se často stává, že exekutor ponechá dlužníkovi stávající televizor, pokud jeho hodnota není výrazně vyšší než stanovený limit. Tento přístup je efektivnější než zabavení dražšího televizoru a následné řešení náhrady, protože šetří čas i náklady spojené s prodejem a pořízením nového zařízení. Zároveň je tento postup ohleduplnější k dlužníkovi, který nemusí procházet stresující situací spojenou s výměnou televizoru.
Exekutor může zabavit vše, co není nezbytné k životu. Televize je luxus, ne základní potřeba.
Radmila Horáčková
Postup exekutora při zabavování elektroniky
Exekutor má při zabavování elektroniky, včetně televizorů, jasně stanovený postup, kterým se musí řídit. V první řadě musí dlužníkovi doručit vyrozumění o zahájení exekuce, přičemž od tohoto okamžiku dlužník nesmí se svým majetkem nakládat. Pokud se jedná o zabavení televizoru či jiné elektroniky, exekutor musí nejprve posoudit, zda se nejedná o věci nezbytné k uspokojení základních životních potřeb dlužníka a jeho rodiny.
Při samotné návštěvě v bytě či domě dlužníka musí exekutor nebo jeho zástupce prokázat své oprávnění k výkonu exekuce. Následně může začít se soupisem majetku, který hodlá zabavit. V případě elektroniky, jako jsou televizory, počítače či mobilní telefony, exekutor zpravidla postupuje tak, že nejprve zdokumentuje jejich stav, značku a model. Je důležité zmínit, že exekutor nemůže zabavit veškerou elektroniku v domácnosti - musí ponechat základní vybavení nutné pro běžný život.
Pokud se v domácnosti nachází více televizorů, exekutor může zabavit ty, které nejsou nezbytné pro základní životní potřeby. Například v případě čtyřčlenné rodiny může ponechat jeden televizor a ostatní zabavit. Při posuzování hodnoty elektroniky exekutor bere v úvahu její stáří, stav a aktuální tržní cenu. Zabavení se obvykle týká především novějších a dražších modelů, které mají na trhu určitou hodnotu.
V průběhu zabavování musí exekutor sepsat protokol o soupisu věcí, kde přesně specifikuje zabavenou elektroniku. Dlužník má právo být u tohoto procesu přítomen a může vznášet námitky. Například může prokázat, že televizor či jiná elektronika není jeho majetkem, ale patří třetí osobě. V takovém případě musí vlastník podat vylučovací žalobu a prokázat své vlastnické právo.
Po sepsání protokolu exekutor obvykle označí zabavenou elektroniku exekuční nálepkou a může ji buď ponechat na místě (v takovém případě dlužník nesmí s věcí nakládat), nebo ji ihned odvézt. Pokud elektroniku ponechá na místě, dlužník ji nesmí prodat, darovat ani jinak s ní nakládat, jinak by se vystavoval trestnímu stíhání.
V případě, že se dlužník domnívá, že zabavení televizoru či jiné elektroniky bylo neoprávněné, může podat námitku k exekutorovi nebo návrh na částečné zastavení exekuce k exekučnímu soudu. Je však důležité jednat rychle, nejlépe do 30 dnů od soupisu věcí. Exekutor musí při zabavování elektroniky vždy postupovat přiměřeně a s ohledem na základní práva dlužníka, přičemž nesmí zabavit věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly nebo by výtěžek z prodeje byl nepatrný.
Práva dlužníka při exekuci televizoru
Při exekučním řízení má dlužník určitá nezpochybnitelná práva, a to i v případě, kdy exekutor přistoupí k zabavení televizoru. Základním právem dlužníka je ochrana tzv. obvyklého vybavení domácnosti, do kterého může spadat i televizor, pokud se nejedná o nadstandardní či luxusní model. Běžný televizor, který slouží k základnímu informování a vzdělávání, by neměl být předmětem exekuce.
Dlužník má právo exekutorovi prokázat, že televizor je nezbytnou součástí domácnosti, zejména pokud v domácnosti žijí děti nebo senioři. V případě, že exekutor přesto trvá na zabavení televizoru, má dlužník právo podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Tento návrh musí být podán do 30 dnů od doby, kdy se dlužník o soupisu majetku dozvěděl.
Důležitým aspektem je také hodnota televizoru. Pokud se jedná o starší model s nízkou tržní hodnotou, jeho zabavení by bylo v rozporu s principem přiměřenosti exekuce. Exekutor by měl primárně volit takové způsoby vymáhání, které dlužníka nezatíží více, než je nezbytně nutné. Dlužník má právo požadovat, aby exekutor nejprve přistoupil k jiným způsobům vymáhání, například srážkám ze mzdy nebo zabavení jiného majetku, který není nezbytný pro běžný život.
V situaci, kdy v domácnosti existuje více televizorů, má exekutor právo zabavit nadpočetné kusy. Nicméně jeden základní televizor by měl v domácnosti zůstat. Dlužník má také právo být přítomen při soupisu majetku a může exekutorovi předložit důkazy o tom, že televizor je součástí obvyklého vybavení domácnosti nebo že jej potřebuje k výkonu své práce či podnikání.

Zvláštní ochrana se vztahuje na případy, kdy je televizor využíván jako zdravotní pomůcka, například pro osoby se sluchovým postižením nebo pro seniory, kteří jsou závislí na televizním vysílání jako na hlavním zdroji informací a kontaktu s okolním světem. V takových případech má dlužník právo tuto skutečnost doložit lékařskou zprávou nebo jiným relevantním dokumentem.
Dlužník může také využít svého práva na náhradu škody, pokud by exekutor postupoval v rozporu se zákonem a zabavil televizor neoprávněně. V případě pochybností o zákonnosti postupu exekutora má dlužník právo obrátit se na exekuční soud s námitkou nebo podat stížnost na Exekutorskou komoru České republiky.
Je důležité si uvědomit, že exekutor musí respektovat princip důstojného života dlužníka a jeho rodiny. Zabavení televizoru by nemělo vést k nepřiměřenému zásahu do běžného života domácnosti. Pokud dlužník aktivně komunikuje s exekutorem a prokazuje své nároky, má větší šanci na zachování televizoru v domácnosti. Vždy je však nutné jednat rychle a využít všech zákonných prostředků k ochraně svých práv v zákonných lhůtách.
Možnosti obrany proti zabavení televize
V případě exekučního řízení má dlužník několik možností, jak se bránit proti zabavení televizoru. Základním právem dlužníka je ochrana takzvaných nezabavitelných věcí, mezi které může za určitých okolností patřit i televizor. Pokud se jedná o běžný televizor, který slouží k uspokojování základních životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, má dlužník právo podat návrh na vyškrtnutí této věci ze soupisu majetku.
Důležitým aspektem je prokázání, že televizor skutečně slouží k běžnému užívání a není nadstandardním luxusním zbožím. V případě, že se jedná o drahou televizní sestavu nebo nadměrně velký televizor, může být obrana proti zabavení složitější. Exekutor má právo zabavit majetek, který přesahuje běžnou životní úroveň.
Pro úspěšnou obranu je nezbytné jednat rychle. Návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu majetku musí být podán do 30 dnů od doručení soupisu majetku. V návrhu je třeba detailně popsat důvody, proč by televizor neměl být zabaven, včetně doložení jeho běžného užívání pro potřeby rodiny. Je vhodné přiložit dokumentaci prokazující vlastnictví televizoru, například účtenku nebo záruční list.
Další možností obrany je prokázání, že televizor není ve vlastnictví dlužníka, ale patří třetí osobě. V takovém případě může vlastník televizoru podat takzvanou vylučovací žalobu. Tato žaloba musí být podána do 30 dnů od doručení výzvy k odstranění duplicity. K žalobě je nutné přiložit důkazy o vlastnictví, například kupní smlouvu nebo darovací smlouvu.
V případě, že exekutor již televizor zabavil, je možné podat námitku proti průběhu exekuce. Tato námitka musí být podána bezodkladně a musí obsahovat konkrétní důvody, proč je postup exekutora považován za nezákonný. Exekutor je povinen se s námitkou vypořádat a vydat o ní rozhodnutí.
Důležitou součástí obrany je také komunikace s exekutorem. Je vhodné aktivně jednat a snažit se najít alternativní řešení, například nabídnout jiný majetek k uspokojení pohledávky nebo navrhnout splátkový kalendář. Profesionální a konstruktivní přístup může významně přispět k úspěšnému vyřešení situace.
V některých případech může být účinnou strategií také podání návrhu na odklad exekuce nebo její zastavení. Tento postup je vhodný zejména v situacích, kdy dlužník prokáže, že je schopen dluh uhradit jiným způsobem nebo když existují závažné důvody pro přechodné pozastavení exekučního řízení.
Při obraně proti zabavení televizoru je také důležité znát svá práva a povinnosti. Dlužník má právo být přítomen při soupisu majetku a může vznášet námitky přímo na místě. Exekutor musí respektovat zákonné limity a nemůže zabavit věci, které jsou nezbytné pro uspokojování základních životních potřeb dlužníka a jeho rodiny.
Soupis majetku a hodnota televizoru
Při exekučním řízení je jedním z klíčových momentů soupis majetku dlužníka, do kterého může spadat i televizor. Exekutor musí při sestavování soupisu majetku postupovat podle přesně stanovených pravidel a především musí správně určit hodnotu zabavovaných věcí. U televizoru je stanovení hodnoty obzvláště důležité, protože se jedná o běžné vybavení domácnosti, které může mít velmi rozdílnou hodnotu. Exekutor musí vzít v úvahu stáří televizoru, jeho značku, technický stav a aktuální tržní hodnotu.
V případě, že se v domácnosti nachází více televizorů, exekutor může zabavit všechny kromě jednoho základního, který slouží k běžnému užívání domácnosti. Hodnota tohoto základního televizoru by neměla přesáhnout běžný standard, což v současné době představuje televizor s úhlopříčkou do 43 palců v hodnotě přibližně do 8000 Kč. Pokud má dlužník dražší televizor, exekutor může navrhnout jeho výměnu za levnější model a rozdíl v hodnotě použít na úhradu dluhu.
Při určování hodnoty televizoru exekutor obvykle vychází z dokladů o koupi, pokud jsou k dispozici. V případě, že doklady nejsou k dispozici, může exekutor využít služeb znalce nebo odhadce. Ti zohlední nejen původní pořizovací cenu, ale také amortizaci a aktuální stav přístroje. Důležitým faktorem je také to, zda se jedná o Smart TV, jaké má televizor funkce a výbavu, a zda je součástí nějakého většího sestavy domácího kina.

Exekutor musí do soupisu majetku uvést přesnou specifikaci televizoru, včetně výrobního čísla, značky, modelu a všech viditelných vad či poškození. Tyto informace jsou klíčové pro případný prodej v dražbě. V soupisu musí být také uvedeno, zda je televizor plně funkční a zda k němu existuje příslušenství jako dálkové ovládání, stojánek nebo držák na zeď.
Je důležité zmínit, že hodnota televizoru uvedená v soupisu majetku může být dlužníkem rozporována. V takovém případě má dlužník právo podat námitku proti stanovené hodnotě a požádat o přezkoumání ocenění nezávislým znalcem. Náklady na znalecký posudek však v tomto případě nese dlužník, což může být v jeho situaci další finanční zátěží.
Pokud je televizor součástí společného jmění manželů, musí exekutor tuto skutečnost zohlednit a postupovat podle speciálních ustanovení exekučního řádu. V takovém případě se do soupisu majetku uvádí pouze podíl dlužníka na společném majetku, což může ovlivnit celkovou vyčíslenou hodnotu televizoru v soupisu majetku.
Nezabavitelné věci v domácnosti dlužníka
V rámci exekučního řízení existují jasně stanovené předměty a věci, které exekutor nemůže dlužníkovi zabavit. Mezi tyto věci patří běžné vybavení domácnosti, včetně televize, pokud se jedná o standardní televizní přijímač. Exekutor nemůže zabavit televizi, pokud se jedná o jediný televizor v domácnosti a není to nadstandardní model s nepřiměřeně vysokou hodnotou. Zákon totiž stanovuje, že dlužníkovi musí zůstat základní vybavení domácnosti, které potřebuje k uspokojení životních potřeb svých a své rodiny.
Do kategorie nezabavitelných věcí spadají především předměty běžné potřeby, jako je základní nábytek, lednička, pračka a právě jedna televize. Je důležité si uvědomit, že pokud má dlužník v domácnosti více televizorů, exekutor může zabavit všechny kromě jednoho základního modelu. Stejně tak může exekutor zabavit televizor, který svou hodnotou výrazně převyšuje běžný standard - například velmi drahou Smart TV s nadstandardní úhlopříčkou nebo luxusní domácí kino.
Při posuzování, zda je televizor nezabavitelnou věcí, se exekutor řídí několika kritérii. Především hodnotí, zda se jedná o běžné vybavení domácnosti, které slouží k uspokojování základních životních potřeb. V současné době je televizor považován za standardní součást domácnosti a plní nejen zábavní, ale i informační funkci. Proto je jeden televizor běžné hodnoty chráněn před zabavením.
Dlužník by měl vědět, že exekutor musí respektovat zákonná ustanovení o nezabavitelných věcech. Pokud by se pokusil zabavit jediný televizor běžné hodnoty, může se dlužník bránit podáním námitek proti exekuci. Je však třeba zdůraznit, že ochrana se nevztahuje na nadstandardní vybavení. Pokud dlužník vlastní drahou televizní sestavu s hodnotou přesahující běžný standard, exekutor má právo takové zařízení zabavit a následně zpeněžit ve prospěch věřitele.
V praxi se často setkáváme s nejasnostmi ohledně toho, co je považováno za běžnou hodnotu televizoru. Obecně lze říci, že by se mělo jednat o televizor, jehož cena odpovídá průměrným cenám na trhu a velikost obrazovky je přiměřená velikosti domácnosti. Exekutor by měl při posuzování brát v úvahu i počet členů domácnosti a jejich oprávněné potřeby.
Je také důležité zmínit, že ochrana před zabavením se vztahuje i na další elektroniku nezbytnou k příjmu televizního vysílání, jako je například set-top box pro příjem digitálního vysílání. Naopak různé herní konzole, přídavné reproduktory nebo další nadstandardní příslušenství již pod ochranu nespadají a mohou být exekutorem zabaveny. Dlužník by si měl být vědom těchto pravidel a v případě nejasností se obrátit na právního zástupce, který mu může poskytnout detailní informace vzhledem ke konkrétní situaci.
Jak předejít zabavení televizoru při exekuci
Při exekučním řízení se mnoho lidí obává o svůj majetek, zejména o elektroniku včetně televizoru. Je důležité vědět, že exekutor může zabavit televizor, ale existují způsoby, jak tomu předejít. Základním pravidlem je, že exekutor nesmí zabavit věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování základních životních potřeb. V případě televizoru je situace specifická, protože není považován za nezbytnou věc k životu.
Nejúčinnějším způsobem, jak ochránit televizor před zabavením, je prokázat, že přístroj patří jiné osobě. Pokud máte k dispozici původní účtenku či fakturu na jméno někoho jiného, například partnera nebo rodiče, exekutor nemůže televizor zabavit. Je proto vhodné při koupi elektroniky myslet dopředu a nechat vystavit doklad na osobu, která není v exekuci.
Další možností je prokázat, že televizor byl zakoupen před vznikem dluhu nebo že byl pořízen z prostředků, které nepodléhají exekuci. To lze doložit například výpisem z účtu, kde je jasně vidět, že nákup byl proveden z nezabavitelných dávek, jako jsou příspěvky na péči nebo dávky státní sociální podpory. Důležité je mít všechny doklady pečlivě uschované a v případě návštěvy exekutora je ihned předložit.

V situaci, kdy už exekutor televizor sepsal do soupisu majetku, máte právo podat návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Tento návrh musíte podat do 30 dnů od doručení soupisu majetku. V návrhu je nutné podrobně vysvětlit a doložit, proč by měl být televizor ze soupisu vyškrtnut. Pokud exekutor návrhu nevyhoví, můžete se bránit pomocí vylučovací žaloby u soudu.
Preventivním opatřením může být také včasné řešení dluhů a komunikace s věřiteli. Mnohem lepší je dohodnout se na splátkovém kalendáři, než čekat na exekuci. V případě, že už exekuce běží, je vhodné kontaktovat exekutora a pokusit se domluvit na řešení situace. Někteří exekutoři jsou ochotni přistoupit na rozumný splátkový kalendář a nemusí pak přistupovat k zabavování majetku.
Je také důležité zmínit, že pokud je televizor jediným zdrojem informací v domácnosti a slouží k vzdělávání nezletilých dětí, lze argumentovat jeho nezbytností. V takovém případě by měl exekutor zvážit, zda jeho zabavení není v rozporu se zájmy nezletilých dětí. Tento argument však není automatickou zárukou ochrany televizoru před zabavením.
Nejlepší ochranou před zabavením majetku je prevence - tedy vyvarování se vzniku dluhů nebo jejich včasné řešení. Pokud už k exekuci dojde, je klíčové mít v pořádku veškerou dokumentaci k majetku a znát svá práva. V případě nejistoty je vhodné obrátit se na odborníka, například na bezplatnou občanskou poradnu, která může poskytnout konkrétní rady pro vaši situaci.
Publikováno: 14. 07. 2025
Kategorie: Finance