Pamatujete si na ten úžasný seriál, co nám připomněl naši vlastní historii? V roce 2009 se na obrazovkách České televize objevil seriál Vyprávěj a okamžitě si získal srdce diváků všech generací. Však taky bylo na co koukat - příběh rodiny Dvořákových nás vzal na nostalgickou cestu od šedesátek až po sametovou revoluci. Stal se doslova fenoménem, který spojil celé rodiny u televizních obrazovek.
To, co dělalo Vyprávěj tak výjimečným, byla jeho autentičnost. Když vidíte ty staré záběry z archivu, máte pocit, jako byste se přenesli v čase. Ty černobílé dokumentární záběry z Československé televize - to je prostě něco, co vám připomene vlastní vzpomínky nebo vyprávění rodičů.
Vzpomínáte na ty nádherné retro interiéry? Každý detail byl dokonale promyšlený - od starých rádií přes květované tapety až po ty nezaměnitelné křesílka a nábytek z UMAKARTu. Člověk měl pocit, že se vrátil do bytu své babičky. A to oblečení! Každý kostým vyprávěl svůj vlastní příběh doby.
Roman Vojtek jako Karel, Andrea Kerestešová jako Eva - ti dva společně s ostatními herci dokázali přenést na obrazovky skutečný život. A ten nezapomenutelný hlas Václava Postráneckého? Jeho vyprávění bylo jako když posloucháte starého moudrého přítele, který vás provází časem.
Není divu, že se seriál stal tak oblíbeným. Vždyť spojil velké dějinné události s příběhy obyčejných lidí. Každá rodina v něm mohla najít kousek své vlastní historie - ať už šlo o dramatický rok 1968, složité období normalizace nebo euforické dny sametové revoluce. Prostě kus našeho života převedený na televizní obrazovku.
Hlavní postavy rodiny Dvořákových
Příběh obyčejné rodiny v neobyčejné době se odvíjí na pozadí významných historických událostí. Karel Dvořák, chlap jak hora s rukama od práce, vede svou prodejnu potravin s železnou disciplínou. Za pultem rozdává úsměvy, doma však často bojuje s vlastními představami o životě svých dětí. Po jeho boku stojí Běla, žena s velkým srdcem, která v nemocničních chodbách poznává lidské osudy a domů si nosí příběhy, které někdy i v noci nedají spát.
Jana, jejich prvorozená, vyrůstá z plaché studentky v sebevědomou ženu. Její láska k Tondovi převrací rodinný život naruby, zvlášť když se jejich názory na politiku začnou rozcházet s tátovými. Muzikant Honza doma rozviřuje prach svými rebelskými názory a kytarou - táta by ho radši viděl s aktovkou v kanceláři, ale život má jiné plány.
Malá Zuzana všechno pozoruje dětskýma očima, které vidí víc, než by dospělí čekali. Babička Marie, pamětnice lepších i horších časů, vypráví příběhy z první republiky a její moudrost často jako balzám hojí rodinné šrámy.
Od šedesátých let až po revoluci se jejich životy proplétají jako nitky v gobelínu doby. Drží při sobě, i když je doba trhá na různé strany. Karel pomalu zjišťuje, že život není černobílý, Běla nachází svůj hlas v nemocničních corridorech, Jana balancuje mezi láskou a svědomím, Honza si probíjí cestu mezi akordy a zákazy.
Jejich příběh je mozaikou malých vítězství i proher, každodenních radostí i starostí, které zná každá česká rodina. V jejich kuchyni voní nedělní oběd, za okny duní tanky, v obýváku se poslouchá rádio Svobodná Evropa a na balkóně se suší prádlo - život jde dál, navzdory všemu.
Historické události zobrazené v seriálu
Seriál Vyprávěj nás vezme na fascinující cestu časem, kdy od roku 1964 sledujeme osudy běžných lidí v dobách, které navždy změnily naši zemi. Pamatujete si ještě na ty nezapomenutelné melodie z Československého televizního klubu mladých? Nebo na to, jak jsme všichni drželi palce našim sportovcům?
Pak přišel zlomový rok 1968. Tanky v ulicích, strach v očích, slzy při loučení s přáteli, kteří se rozhodli odejít za hranice. Každá rodina si prošla svým příběhem - někdo přišel o práci, jiný musel sklopit hlavu a přizpůsobit se. Život se změnil ze dne na den.
Sedmdesátá léta přinesla své vlastní výzvy. Kdo by zapomněl na nekonečné fronty na banány nebo pomeranče? Na umění sehnat nedostatkové zboží přes známé? A ta euforie, když naši hokejisti porazili Sověty! To nebyl jen sport, to byla národní vzpruha.
Do našich domovů pomalu pronikala elektronika, objevily se první barevné televize. Až přišel magický listopad 1989. Václavák plný lidí, cinkání klíčů, vzrušená atmosféra změny. Konečně jsme mohli svobodně dýchat.
Seriál zachycuje i běžné radosti - první chaty a chalupy, kde jsme trávili víkendy, legendární Televarieté u televize s rodinou, koncerty milovaných kapel. Dobová hudba, móda i vybavení bytů - všechno do detailu odpovídá své době. Každá písnička, každý záběr z archivů nám připomíná, jak jsme žili, o čem jsme snili a v co jsme doufali.
Režie a scénář televizního díla
Seriál Vyprávěj se zapsal do srdcí diváků především díky mistrovské režii Bisera A. Arichteva, který dokázal přenést kouzlo minulosti na televizní obrazovky. Ruku v ruce s hlavním scenáristou Rudolfem Merknerem vytvořili něco, co není jen obyčejným seriálem - je to živoucí kronika našich dějin.
Parametr |
Vyprávěj |
Žánr |
Televizní seriál, Drama |
Vysílání |
2009-2013 |
Počet dílů |
106 |
Televizní stanice |
ČT1 |
Délka epizody |
52 minut |
Režie |
Biser Arichtev |
Hlavní postavy |
Svatava Janoušková, Karel Dvořák |
Historické období |
1964-1974 |
Každý díl je jako malý stroj času. Přenese vás do doby, kdy babička nosila minisukně, děda poslouchal první československé bigbítové kapely a rodiče tajně četli zakázané knihy. Archivní záběry se prolínají s hranými scénami tak přirozeně, že často ani nepoznáte, kde končí realita a začíná fikce.
Co dělá tento seriál tak výjimečným? Je to právě ta pečlivá práce s detaily - od typického nábytku v bytech až po dobové účesy a oblečení. Vždyť kdo by si nepamatoval ty ikonické kotlety nebo květované šaty ze sedmdesátých let?
Příběhy postav nejsou jen vymyšlené televizní drama. Jsou to příběhy našich rodičů, prarodičů, sousedů. Když vidíte, jak rodina Dvořákových prožívá srpnovou okupaci nebo první džíny ze Tuzexu, vzpomenete si na vyprávění vlastních příbuzných.
Arichtev brilantně zachytil proměnu času - od optimistických šedesátých let přes šedivou normalizaci až po euforii sametové revoluce. Barvy blednou a znovu ožívají, tempo vyprávění se mění stejně jako doba sama. Je fascinující sledovat, jak se mění nejen kulisy, ale i lidské osudy.
Tohle není jen seriál o historii - je to příběh o lásce, odvaze a naději v dobách, kdy nebylo samozřejmé říkat nahlas, co si člověk myslí. Je to připomínka toho, že i v nejtěžších časech si lidé dokázali najít důvody k radosti a cestičky ke štěstí.
Obsazení hlavních a vedlejších rolí
Seriál Vyprávěj nám přinesl nezapomenutelné herecké výkony, které dokonale vystihly atmosféru života v socialistickém Československu. V centru příběhu stojí manželský pár Karla a Evy Dvořákových - Roman Vojtek a Andrea Kerestešová vdechli těmto postavám skutečný život, radosti i starosti běžné české rodiny.
Kdo by neznal moudrou a ráznou Bětu v podání Niny Divíškové? Její mateřská láska a životní moudrost se staly symbolem všech našich babiček té doby. A co teprve Svatopluk Skopal jako Tonda - jeho pohled na svět očima zkušeného táty dokázal rozesmát i dojmout.
Simona Stašová v roli Marie Běhounkové přinesla na obrazovky typ ženy, kterou všichni známe - energickou kamarádku, co si nenechá nic líbit a vždycky podrží, když je nejhůř. Josef Dvořák jako strýc Václav zase rozsvítil každou scénu svým osobitým humorem.
Mladší generace v seriálu dostala prostor díky Tomáši Měcháčkovi a později Jakubu Šlégrovi v roli Honzíka, a Veronice Čermák Mackové jako Zuzance. Jejich příběhy dospívání v nelehké době si získaly srdce diváků všech věkových kategorií.
Skvělé epizodní role ztvárnili také Oldřich Vlach, Pavel Zedníček nebo Miroslav Donutil jako nezapomenutelný soudruh Šimůnek. Každá postava, byť se objevila třeba jen na chvíli, přispěla k vytvoření dokonalého obrazu doby, kdy se psaly naše nedávné dějiny.
Každý příběh je jako malý kousek života, který nás učí chápat minulost a vážit si přítomnosti
Jaroslav Hruška
Natáčecí lokace a dobové rekvizity
Když se řekne seriál Vyprávěj, většině z nás se vybaví neskutečně autentické zachycení života v socialistickém Československu. Však taky měli filmaři co dělat! Představte si, že museli prošmejdit kdejaký kout Prahy, aby našli místa, která ještě dýchají atmosférou té doby.
Byt Dvořákových, srdce celého seriálu, vznikl na Kavčích horách. Pamatujete si ty typické tapety na zdech? A co teprve křišťálový lustr v obýváku nebo ten charakteristický šáteček na televizi - přesně takový měla i moje babička! Zejména Žižkov a Vinohrady se staly perfektní kulisou pro zachycení ducha doby - tyhle čtvrti jako by občas zamrzly v čase.
To shánění dobových věcí, to byl teprve oříšek. Kostyméři prolézali antikvariáty a bazary, aby sehnali autentické oblečení - od květovaných šatů až po manšestráky a síťovky. A ta proměna módy! Od šedesátých let se účesy i líčení měnily jako na běžícím pásu.
Technika v bytě Dvořákových se vyvíjela stejně jako v každé normální domácnosti. Nejdřív ta stará dobrá Tesla, černobílá jako život sám, později už modernější kousky. Každý detail musel sedět - od vrzajících dvířek skříněk až po cinkání skleniček s typickým dekorem.
V ulicích jste mohli potkat legendární tramvaje T3 nebo embéčka, všechno originály vytažené z veteránských sbírek. A ty obchody! Regály plné zboží v původních obalech - kdo by neznal ty charakteristické modrobílé pytlíky s moukou nebo zelené lahve s octem?
Kanceláře s rachotícími psacími stroji, nemocniční pokoje s vrzajícími postelemi - všechno muselo vypadat jako vystřižené z dobových fotografií. Však taky štáb strávil hodiny a hodiny pátráním po každičkém detailu, který by pomohl přenést diváky zpátky v čase.
Hudební doprovod a znělka seriálu
Hudba v seriálu Vyprávěj není jen obyčejným doprovodem - je to stroj času, který nás přenáší zpátky do dob, kdy naši rodiče byli mladí. Richard Müller dal seriálu nezaměnitelný hlas svou ústřední znělkou, kterou složil Ondřej Brzobohatý a slovy obohatil Lou Fanánek Hagen. Tahle písnička se stala symbolem vzpomínek na časy minulé.
Pamatujete si, jak vám babička vyprávěla o svých oblíbených hitech? V seriálu ožívají legendární hlasy Karla Gotta, Heleny Vondráčkové, Waldemara Matušky či Marie Rottrové. Každá písnička má své místo a čas, přesně tak, jak to bylo tehdy - od divokých šedesátek přes normalizační pohodu až po euforii devadesátek.
Za tímhle hudebním časostrojem stojí Richard Müller s Ondřejem Brzobohatým, kteří museli řešit zapeklité situace. Některé písničky se nahrávaly znovu, protože původní nahrávky nevyhovovaly moderním standardům. A co teprve ta papírová válka s autorskými právy!
Každá dekáda má svůj vlastní zvuk. Od nakažlivého bigbeatu šedesátých let přes uhlazenou normalizační pop-music až po první náznaky svobodné tvorby v devadesátkách. A mezi tím vším uslyšíte důvěrně známé zvuky: chrčení starého rádia, znělku televizních novin nebo klapot psacího stroje.
Je to jako když otevřete staré fotoalbum - každá melodie vypráví svůj příběh a probouzí vzpomínky. Není divu, že znělka seriálu zlidověla a hraje si s našimi emocemi dodnes. Vždyť kolikrát jsme si ji už pobrukovali při vzpomínkách na vlastní příběhy?
Sledovanost a divácké ohlasy
Seriál Vyprávěj se zapsal do srdcí diváků jako jeden z největších televizních hitů posledních let. Když na podzim 2009 poprvé zazářil na obrazovkách, nikdo nečekal takový úspěch - přes půldruhého milionu diváků! To není jen číslo, to je důkaz, že jsme všichni potřebovali něco, co nás spojí s naší vlastní minulostí.
Víte, co na tom bylo nejkouzelnější? Ta neuvěřitelná věrnost době. Každý detail seděl - od účesů přes oblečení až po ty staré známé výlohy samoobsluh. Když tam někdo vytáhl síťovku nebo postavil na stůl lahev Kofoly ve skle, starší generace se jen usmívala a mladší konečně pochopila, o čem to rodiče vlastně celou dobu vyprávěli.
Herecká sestava byla prostě famózní. Roman Vojtek, Andrea Kerestešová a Nina Divíšková - ti všichni přinesli svým postavám život, který se dotýkal našich vlastních příběhů. Nebyly to jen role, byly to obrazy našich vlastních rodin, sousedů a přátel.
A ta neskutečná atmosféra kolem každého dílu! Lidi se scházeli u televize jako za starých časů, druhý den se v práci probíralo, co se stalo, a na webu seriálu to žilo vlastními vzpomínkami diváků. Kolik příběhů se tam sešlo! Přesně takhle to bylo i u nás doma, psali lidé.
Není divu, že si seriál vysloužil prestižní ocenění TýTý. Však taky každý díl pravidelně sledovalo kolem milionu diváků, a i když časem trochu ubylo, pořád se u obrazovek scházelo na 900 tisíc věrných fanoušků.
DVD-čka ze seriálu se stala hitem Vánoc - konečně dárek, který potěšil babičku i vnoučata zároveň. A když běžely reprízy? I tehdy se našlo dost diváků, kteří si rádi připomněli příběhy rodiny Dvořákových a jejich přátel.
Ocenění a nominace
Vzpomínáte na ten úžasný seriál Vyprávěj? Není divu, že se stal naprostým televizním hitem. V roce 2010 dokonce vyhrál TýTý jako Seriál roku a válcoval všechno ostatní, co tehdy v televizi běželo. A když se objevila Andrea Kerestešová jako Eva, všichni koukali - však taky byla nominovaná jako herecký objev roku.
Na festivalu Zlatá Praha to taky pořádně rozvířili. Porota byla nadšená z toho, jak šikovně propojili velké dějiny s příběhy normálních lidí. Režisér Biser Arichtev si za to právem vysloužil potlesk od filmové akademie.
Není náhoda, že když se ptali diváků České televize na nejlepší seriály desetiletí, Vyprávěj skončil v top trojce. Rudolf Merkner se svým scenáristickým týmem odvedl parádní práci. A ty kostýmy? Jana Sternová dostala za svoje retro modely speciální cenu - však taky každý díl vypadal jako živá učebnice módy.
Mladí díky seriálu konečně začali hltat českou historii, což ocenila i Asociace filmových klubů. A to se ještě nezmínil o tom, jak se o Vyprávěj mluvilo v zahraničí - v Monte Carlu z toho byli úplně paf!
Hudba Ondřeje Brouska a ty nezapomenutelné dobové písničky? Zaslouženě si odnesly cenu za nejlepší hudební dramaturgii. A kameraman David Ployhar? Ten uměl zachytit atmosféru každé té historické etapy naprosto dokonale.
V internetových anketách to byl jasný favorit - lidi si prostě nenechali ujít ani jeden díl. Casting sedl jako ulitý, maskéři se překonávali s každým novým účesem a dobovým vzhledem.
V roce 2013 přišla ještě nominace na ELSU, kde všichni žasli, jak bravurně dokázali tvůrci propojit velké československé dějiny s příběhy obyčejných rodin. A ta technická stránka? V Ostravě z toho byli tak nadšení, že si to bez debat odneslo ocenění odborné poroty.
Celkový počet dílů a řad
Pamatujete si na ten fenomenální seriál Vypraveč osudů? 106 dílů natočených v sedmi řadách nás provedlo životem v Československu od roku 1964 až do převratného roku 1992. Je to vlastně takový rodinný album našich dějin, kde každá fotka vypráví svůj příběh.
Začalo to šestnácti díly na podzim 2009, kdy jsme poprvé nakoukli do životů postav, které se nám později dostaly pod kůži. Třetí řada pak přidala dalších 16 dílů a příběhy se rozrostly do nečekaných rozměrů. Jak šel čas, přibývaly další a další osudy, až nakonec sedmá řada završila celou ságu třinácti nezapomenutelnými díly.
Představte si, že každý díl má 52 minut - to je jako byste strávili skoro čtyři dny nepřetržitým sledováním! A co teprve ta mravenčí práce se sháněním dobových věcí. Pět let natáčení znamenalo nekonečné hledání starých rádií, oblečení nebo třeba časopisů z té doby.
Původně mělo být jen pět řad, ale diváci si řekli své. Přidání dalších dvou sérií bylo trefa do černého - vždyť právě ty poslední díly si získaly největší oblibu. Je to vlastně jako když listujete starým fotoalbem a nemůžete se od něj odtrhnout.
Každý detail musel sedět - od účesů až po politické události. Proto se seriál stal nejen zábavou, ale i živou kronikou našich dějin. Třicet let historie nám před očima ožilo v příbězích, které mohly být klidně o našich rodičích nebo prarodičích. A možná právě proto si tento seriál našel cestu do tolika českých domácností.